Pronájem nemovitostí

Jak úspěšně pronajmout nemovitost? První a základní pravidlo je pečlivě počítat. Výši nájmu nemůžeme stanovovat pouhým odhadem nebo na základě několika málo zkušeností s tím, kolik kde kdo ze známých platí. Vždycky by měla být podepřená průzkumem cen v okolí a poctivým výpočtem. Pokud jako majitel bytu nastavíte s vidinou vyššího zisku vyšší cenu, může vás konečný výsledek nepříjemně překvapit. Vyšší cena může zájemce odrazovat, klidně můžete na člověka, který bude ochotný vaše nájemné akceptovat, čekat i několik měsíců. Každý měsíc, kdy je byt prázdný, znamená ušlý zisk. A nejenže budete na nule, postupně se budete dostávat do ztráty, protože poplatky za služby budete platit sami.

Při stanovení správné výše nájmu, je třeba se porovnat s aktuální nabídkou v okolí. Dostatečně poslouží inzertní portály, kde si můžete snadno ověřit průměrnou cenu podobného bytu v podobné nebo stejné lokalitě.  Při srovnávání ale nezapomeňte na důležité faktory, které cenu bytu také ovlivňují a kvůli kterým je nutné brát každou nabídku individuálně.

Když lidé zvažují stěhování, vždycky počítají s celkovými náklady na byt, zajímá je celková suma – nájem plus platby za energie + poplatky za služby a výše kauce neboli jistoty. Pokud jste investovali do zateplení bytu a snížili tak i provozní náklady, můžete si dovolit nastavit cenu nájmu vyšší, právě kvůli nižším nákladům za služby.

Máte představu, kdo přesně by měl být váš nájemník? Podle lokality a velikosti bytu si dopředu ujasněte, na jakou cílovou skupinu budete mířit a přizpůsobte tomu i vybavení bytu. Ať jde o studenty, manažery nebo o mladé rodiny, každá skupina má specifické požadavky na byt, na lokalitu i na výši nájmu, kterou je ochotna platit. Pokud dobře definujete, koho hledáte a koho v dané lokalitě můžete zaujmout, můžete se zaměřit na jeho požadavky a vkus – a to vždycky vede k oboustranné spokojenosti.

Pokud se jako majitel rozhodnete lákat nájemníky na nízký nájem, který později zvýšíte, dejte si radši pořádný pozor. Zvyšování nájmů má svoje pravidla a zákonná omezení. V první řadě je to možné pouze do tržní výše obvyklé v dané oblasti, a to o dvacet procent za tři roky. Tomu se dá samozřejmě čelit tím, že s nájemníkem uzavřete nájemní smlouvu jenom na rok a pro další rok nabídnete stejnou smlouvu, jen s vyšším nájemným. I tak to ale s nejvyšší pravděpodobností naruší vaše vztahy nájemníkem, který možná nebude příliš váhat a sbalí kufry. Pro vás to ve výsledku může znamenat několik ušlých nájmů, než najdete nového nájemníka.

Jak přiměřeně navýšit cenu? Investujte do rekonstrukce bytu a moderního vybavení, za které si spousta nájemníků rádo připlatí.

Někteří majitelé bytu uvažují zase jiným způsobem. Když cenu přestřelím, zůstanou mi jen seriózní a solventní zájemci, u kterých se nemusím bát dluhů na nájemném. Jenomže to tak ve skutečnosti vůbec není. Vyšší cena serióznost nájemníka nezaručuje. Navíc je vysoce pravděpodobné, že se vám nájemník brzy odstěhuje do srovnatelného bytu za nižší cenu. Ten váš zůstane prázdný a vy zbudete znovu ztrácet čas a peníze hledáním nového nájemníka.

Vaším cílem by zkrátka mělo mít nájemníka, pro kterého je vaše cena za pronájem bytu férová a který bude pravidelně platit.